بازار گران نوشت افزار در خرم آباد

به گزارش وبلاگ عکس، فاطمه حافظی - خرم آباد - خبرنگار: هر سال با نزدیک شدن به ایام مهر و باز شدن مدارس تب و تاب برای خرید نوشت افزار بیشتر می گردد و بازار رونق و حال و هوای خاصی به خود می گیرد.

بازار گران نوشت افزار در خرم آباد

شلوغی و ازدحام جمعیت و خانواده هایی که دارای دانش آموز هستند، باعث می گردد دیگران نیز به وجد بیایند و به بازار سری بزنند. اما سال جاری این شلوغی باعث خرید زیاد مردم نشده است زیرا قیمت بعضی اقلام چنان زیاد است که خانواده ها فقط در بازار می گردند و خیلی از آنها می گویند که منتظرند شاید در روزهای آخر قیمت ها کاهش پیدا کند.

  • نرخ بالا، قدرت خرید پایین

یکی از شهروندان در این زمینه می گوید: برای خرید نوشت افزار دختر و پسرم به بازار آمده ایم، اما قیمت ها نسبت به سال گذشته خیلی بالا رفته و توان خرید را از مردم گرفته است. ایوب غلامی می افزاید: قیمت بعضی از نوشت افزارها نسبت به سال گذشته افزایش زیادی پیدا نموده است. یک دفتر 80 برگ را سال گذشته زیر 4 هزار تومان می خریدیم، اما سال جاری برای همان دفتر با همان طرح و کیفیت باید 6 هزار تومان پرداخت کنیم. وی ادامه می دهد: از انصاف به دور است که کالاهایی را که از فروش سال گذشته باقی مانده اند سال جاری با نرخ جدید به مردم عرضه نمایند. البته وقتی نظارتی در کار نباشد، بازار هم این گونه آشفته و بی نظم می گردد.

  • خرید مدرسه بچه ها کامل نیست

شهروند دیگری اظهار می نماید: با حقوق کارمندی و وضعیت فعلی بازار توان برآورده کردن احتیاجهای معقول و معمول فرزندانم را ندارم. قیمت ها به حدی بالاست که نمی توانیم خرید کاملی برای مدرسه بچه ها انجام دهیم. آذر شبانی می گوید: تهیه نوشت افزار و سایر کالاهای مربوط به مدرسه برای بچه ها بسیار هزینه بر است. آنها به دنبال طرح های خوب هستند و هرچه نوشت افزار طراحی بهتری داشته باشد، قیمتش هم بالتبع بالاتر است. این شهروند بیان می نماید: خرید نوشت افزار فقط به مهرماه مربوط نمی گردد. ما تا خاتمه سال تحصیلی درگیر خرید نوشت افزار برای فرزندان خود هستیم. بنابراین دولت وقتی از نرخ تورم و درآمد مالی مردم باخبر است، نباید اجازه آشفتگی بازار و چندنرخی شدن کالاهای مربوط به مدرسه را بدهد.

  • عرضه کالای بی کیفیت توسط دست فروشان

یکی از فعالان حوزه نوشت افزار در خرم آباد می گوید: وجود دست فروشان در این روزها به معضلی اساسی برای فعالان این صنف تبدیل شده است و شاهد رغبت بیشتر مردم به خرید کالاها از دست فروشان هستیم. رضا پیامنی می افزاید: کار تا جایی پیش رفته است که صنوف غیرمرتبط نیز در روزهای خاتمهی اقدام به عرضه نوشت افزار می نمایند و قطعا کالاهای بی کیفیت را به مردم تحویل می دهند.

وی ادامه می دهد: عرضه کالاهای بی کیفیت توسط افرادی غیر از اعضای اتحادیه نوشت افزار موجب بی اعتمادی به این صنف و روز به روز خرید از این حوزه کمتر می گردد و مردم تمایلی به مراجعه به فروشگاه های عرضه نوشت افزار پیدا نمی نمایند. پیامنی تاکید می نماید: بنابراین انتظار می رود سازمان های نظارتی شرایط را برای بهبود این وضعیت و سر و سامان دادن بازار مهیا و از افزایش قیمت ها و عرضه محصولات بی کیفیت جلوگیری نمایند.

  • کیفیت کالاهای ایرانی و خارجی

یکی دیگر از فعالان این حوزه در مورد عرضه کالای خارجی اظهار می نماید: نمی توان گفت همه کالاهای خارجی و ایرانی موجود در عرصه نوشت افزار بی کیفیت یا باکیفیت هستند چون در هر 2 بخش کالاهایی با کیفیت های متفاوت وجود دارد. محسن اصغری می افزاید: بعضی از شهروندان قیمت بالای یک کالا را دلیل بر کیفیت آن می دانند در صورتی که چنین چیزی صددرصد نیست و ممکن است تنها به دلیل طراحی زیبا نرخ آن بالا باشد و کیفیت پایینی داشته باشد. وی می گوید: خوشبختانه در بخش نوشت افزار ایرانی کالاهای باکیفیتی عرضه شده است و مردم می توانند با قیمت های مناسب کالای باکیفیت خریداری نمایند. البته احتیاجمند فرهنگ سازی بیشتر در این زمینه هستیم.

  • افزایش 2 برابری قیمت نوشت افزار

در همین زمینه رئیس اتحادیه کتاب فروشان و نوشت افزار خرم آباد در گفت وگو با وبلاگ عکس اظهار می نماید: نوشت افزار با تنوع بالا و قیمت های مختلف همواره بازار متفاوتی را ایجاد می نماید. ایرج شعبان ادامه می دهد: در بعضی کالاها با افزایش 40 تا 100 درصدی روبه رو هستیم. همین موضوع باعث می گردد بسیاری از خانواده ها برای خرید کالای مورد احتیاج به سراغ دست فروشان و کالاهای درجه 2 و 3 بروند. وی بیان می نماید: از لحاظ قانونی اصناف می توانند بین 3 تا 10 درصد به قیمت نوشت افزارها اضافه نمایند و قطعا 3 درصد کفاف هزینه های فروشنده را نمی دهد.

شعبان می گوید: تورم بالا و عدم تغییر میزان درآمد مردم باعث گرایش آنها به خرید کالا با کیفیت پایین می گردد. وی اظهار می نماید: باید به خانواده ها حق داد چون قیمت بعضی از نوشت افزارها در بازار به حدی بالاست که یک فرد با حقوق خوب هم نمی تواند از پس خرید تمام لوازم مورد احتیاج فرزندانش بربیاید و مجبور است چندتا از کالاها را با کیفیت پایین خریداری کند. فقط نوشت افزار نیست بلکه هزینه های جانبی مدارس، پوشاک، خوراک، سرویس و... هم به خانواده ها تحمیل می گردد.

  • نوشت افزار ایرانی در سبد خرید مردم

شعبان در بخش دیگری از صحبتش به میزان عرضه نوشت افزار با نرخ دولتی اشاره می نماید و می گوید: با توجه به نرخ بالای نوشت افزار در بازار، تنها راه حل پیش رو این بود که این کالاها را به تعداد زیاد در سطح بازار توزیع کنیم تا بازار به حالت اشباع دربیاید. به همین منظور 500 هزار جلد دفتر 40، 60 و 80 برگ ایرانی باکیفیت با نرخ دولتی و 500 هزار عدد مداد و اتوماتیک در بازار عرضه می گردد. وی می افزاید: خانواده ها می توانند این لوازم را با قیمت مصوب دولتی خریداری نمایند تا فشار کمتری به آنها وارد گردد. از لحاظ کیفیت هم مطمئن باشند که کیفیت کالاها خوب است.

رئیس اتحادیه کتاب فروشان و نوشت افزار خرم آباد می گوید: می توان گفت که نیمی از نوشت افزار موجود در فروشگاه ها ایرانی هستند و مطمئنا در صورت بالا رفتن کیفیت و کاهش قیمت شاهد رغبت بیشتر به خرید کالاهای فراوری داخل خواهیم بود. وی اضافه می نماید: متاسفانه در لرستان فراورینماینده نوشت افزار وجود ندارد و در نتیجه فعالان این صنف مجبورند کالاهای مورد احتیاج خود را توسط واسطه ها و از عمده فروشان سایر استان ها تهیه نمایند. در صورت فراوری نوشت افزار در استان می توان باعث کاهش هزینه های فعالان این صنف و عرضه کالاها با قیمت های مناسب تر شد.

  • تداخل فعالیت سایر صنوف با نوشت افزار

رئیس اتحادیه کتاب فروشان و نوشت افزار خرم آباد همچنین به موضوع تداخل سایر صنوف با نوشت افزار در شهریورماه اشاره و بیان می نماید: متاسفانه در این مدت به دلیل وجود گسترده بازاریان سیار و دست فروشان و عدم سامان دهی آنها شاهد به هم ریختن تعادل بازار و بروز مسائل زیادی هستیم. وی ادامه می دهد: مغازه هایی هم هستند که در عرض یک هفته تغییر فعالیت می دهند و به فروش نوشت افزار روی می آورند که از لحاظ قانونی مشکل دارد. برخوردهایی با آنها در حد اخطار صورت می گیرد که فرصت 2 ماهه داده می گردد، یعنی دقیقا تا بعد از زمان فروش نوشت افزار فرصت دارند که به حالت قبلی فروش کالاهای خود برگردند و این روند هیچ گرهی از مشکل فعالان عرصه نوشت افزار باز نمی نماید.

  • انتقاد از دست فروشان نوشت افزار

شعبان می گوید: با این که در سال های گذشته بارها و بارها خواهان سامان دهی و برخورد مناسب با دست فروشان بوده ایم، همچنان حضور گسترده این قشر مسائل مالی زیادی را به اصناف تحمیل می نماید. وی می افزاید: اکنون فعالان اصناف مجبور به پرداخت عوارض، مالیات و هزینه های دیگر هستند. این در حالی است که دست فروشان، بدون هزینه، بیشترین سود را در این مواقع به دست می آورند و سود چندانی عاید بازاریان نمی گردد. رئیس اتحادیه کتابفروشان و نوشت افزار خرم آباد اظهار می نماید: اتحادیه نوشت افزارخرم آباد اهرمی برای برخورد با این گونه مسائل و تداخل و ورود سایر صنوف به بازار نوشت افزار ندارد، اما اماکن می تواند برخوردها را در بازه زمانی کوتاه انجام دهد تا دیگر این مشکل وجود نداشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بازار گران نوشت افزار در خرم آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار گران نوشت افزار در خرم آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید