شهرهای میزبان جام جهانی 2014 برزیل (بخش 1)

به گزارش وبلاگ عکس، به عنوان میزبان بیستمین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال FIFA در سال 2014 ، بی هیچ تردیدی تمامی نگاه ها به برزیل دوخته شده است. کشوری که خود در این زمینه متمایز بوده و کلکسیونی از افتخارات دارد به علاوه پرشورترین هواداران این رشته ورزشی را می توان در این کشور یافت و خب در مجموع این مسئله ویژگی خاصی به جام 2014 خواهد بخشید.

شهرهای میزبان جام جهانی 2014 برزیل (بخش 1)

در این دوره یکی از ملت های پیروز در زمینه فوتبال با مجموعه ای از بهترین های این رشته دیدار خواهند کرد و بزرگ ترین رویداد فوتبالی دنیا با حضور 32 تیم ملی (شامل تیم ملی کشور عزیزمان، ایران) در شهرهای مختلف برزیل برگزار خواهد شد.

از هم اکنون بسیاری از علاقمندان بار سفر بسته و آماده شده اند تا این تابستان را در کشور میزبان سپری نمایند، بازدیدنمایندگانی از سراسر دنیا این روزها در تب و تاب جام دنیای روزگار گذرانده و آماده اند عاشقانه تیم های محبوب شان را حمایت نمایند. البته این تنها کاری نیست که می توان در برزیل، کشور فستیوال ها انجام داد.

در ادامه این مطلب 12 شهری را که میزبانی این دوره از مسابقات را بر عهده خواهند داشت معرفی نموده و در کنار آن گوشه ای از تاریخچه، ویژگی ها و نقاط دیدنی و سرگرمی های موجود در هر شهر را به اختصار برای شما عزیزان بازگو می کنیم.

ریودوژانیرو

این شهر بواسطه طبیعت چشم گیر و جذابش، سواحل زیبا، حال و هوای پرطراوت و سرزنده و مردمان عاشق فوتبال که به طور جدی از تب فوتبال تاثیر گرفته اند، در سطح دنیای به شهرت رسیده است، شاید این کامل ترین توصیف از شهر شگفت انگیز ریو بوده و دیگر نیازی به هچ شرح اضافه ای نباشد. ماراکانا (Estadio do Maracana)، ورزشگاه افسانه ای این شهر اخیرا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و میزبان 7 مسابقه از سری مسابقات انجام شده خواهد بود، یعنی 4 بازی از گروه ها، بازی مرحله یک شانزدهم نهایی، یک چهارم نهایی و فینال جام دنیای، که به ترتیب در این تاریخ ها برگزار می شوند:

ورزشگاه ماراکانا در همسایگی ناحیه ای به همین نام و در شمال ریو قرار گرفته است. این ناحیه همچنین محل قرار گیری Sambadrome یا همان مدرسه پایکوبی سامبا، پارک دوست داشتنی Quinta da Bova vista و موزه ملی است به علاوه در همسایگی آن مناطق پرجمعیت و بعضا سطح پایین نیز واقع شده اند. در یک کلام این شهر در کوشش است تا بهترین اقامت را برای بازدیدنمایندگان و گردشگران مهیا نموده و خاطره ای خوب از شاخص های فرهنگی و اجتماعی ریو در ذهن آنان به یادگار بگذارد. به علاوه اگر مناطق شمالی ریو آن گونه که باید توجه تان را جلب نکرد بیایید سری به نواحی جنوبی این شهر بزنیم. منطقه معروف Zona del Sul در این میانه خودنمایی می نماید، جایی که سواحل تماشایی ایپانما (Ipanema) و کوپاکابانا در آن قرار گرفته اند،

همچنین مجسمه معروف عیسی منجی، خلیج گوآنابارا و نمای دلپذیرش، پارک ملی تیژوکا (Tijuca) که یکی از بزرگ ترین جنگل های حومه ای دنیا به شمار می رود، بخش بوهمی سانتا ترسا و منطقه اعیان نشین و لوکس لبلون (Leblon) که با رستوران های مدرن، بوتیک های طراحان معروف و شب زنده دار ی های بی نظیرش به شهرت رسیده نیز همگی در همین نقطه واقع شده اند.

سائوپائولو

سائوپائولو ابرشهری پرهیاهو و وسیع با چشم انداز فرهنگی رو به رشد، غذاهای لذیذ و افسانه ای و فعالیت ها و سرگرمی های شبانه به یاد ماندنی است. این شهر به عنوان شهر میزبان مراسم افتتاحیه جام دنیای انتخاب شده و اولین بازی از این سری مسابقات که بازی میان تیم میزبان و تیم کروواسی است در آن برگزار می شود. ورزشگاه کورین تیانز (Corinthians) که به تازگی در این شهر احداث شده میزبان این مسابقات است:

ورزشگاه مدرن کورین تیانز تمام خدمات Wi-Fi و 4G LTE را به صورت رایگان ارائه می دهد. این ورزشگاه در مجاورت ایتاکوئرا (Itaquera) واقع شده که در شرق شهر سائوپائولو قرار گرفته و حدودا 19 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد. اگرچه این ناحیه از شهرت چندان خوشایندی برخوردار نبوده و اقامت چندان راحت و آسایش زیادی برای آن متصور نیستیم، اما در راستای میزبانی مسابقات اوضاع این منطقه تا حدودی تغییر نموده و بهبود یافته است.

اگر این کافی نیست همواره می توان مکان های ایمن تر و با فاصله کمتر از مرکز شهر را امتحان کرد. همچنین می توان از مترو و قطار برای رسیدن به ورزشگاه استفاده نمود. در عین حال آنچه گردشگران و بازدیدنمایندگان جام سال جاری می بایست در نظر داشته باشند این است که در حال بازدید یکی از بزرگ ترین شهرهای دنیا هستند که متعلق به عاشقان و هواداران واقعی فوتبال است. البته این نکته کاملا واضح است که تماشای مسابقات تنها گزینه در فهرست ویژگی های سفر به این شهر نخواهد بود پس بد نیست سری هم به موزه هنر سائوپائولو بزنید، به دیدن بازار رنگارنگ شهر رفته و بازدیدی از موزه ایالتی فوتبال در ورزشگاه پاکامبو (Pacaembu) نیز داشته باشید. یکی از نواحی بسیار دیدنی در این شهر جنـگل سیمانی ویلا مادالینا

(Vila Madalena) است که با مخلوطی باطراوت از کافه های مد روز، بوتیک های شخصی، استودیوهای هنری، زندگی شبانه پر جنب و جوش و خصوصیات بوهمیایی آذین گشته است.

برازیلیا

یکی از اماکنی که در فهرست میراث دنیای یونسکو جای داشته و همچنین نمونه ای حیرت انگیز از توسعه شهری را به معرض نمایش گذاشته پایتخت پیشروی کشور برزیل، شهر برازیلیا است که گنجینه ای باارزش از شگفتی های معماری را شامل شده است. از آن جمله و بدون هیچ اغراقی می توان ورزشگاه ناسیونال مان گارینچا (Estadio Nacional Mane Garrincha) را نام برد. این ورزشگاه به طور کامل تعمیر و مرمت شده و دارای 70.000 صندلی برای تماشاگران است و میزبان هفت مسابقه از مجموعه مسابقات برگزار شده جام دنیای است:

برازیلیا را به هواپیمایی غول آسا تعبیر می نمایند، می توان ورزشگاه ملی را در بخش یا بال شمالی این هواپیما یافت، در مجاورت ناحیه اعیانی و لوکس شهر و اما در بخش جنوبی پلانو پیلوتو (Plano Piloto) یا همان بال جنویی این هواپیما ناحیه قدیمی یا قطب تاریخی این شهر قرار گرفته است. خیابانی که شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم نموده درست از میان بدنه این هواپیما می گذرد، جایی که بسیاری از ساختمان های آن توسط معمار معروف و برجسته اسکار نایمیر طراحی شده است. از آن جمله می توان به کلیسای جامع دیدنی برازیلیا اشاره نمود که با ساختار هذلولی خلاف عرفش خودنمایی می نماید، همچنین کاخ ایتاماراچی (Itamaraty)، کنگره ملی برزیل، مجتمع فرهنگی جمهوری، پراسه دوس ترس پودرس یا کاخ سه قدرت که اشاره به قوای سه گانه دولتی یعنی مجریه، قضائیه و مقننه دارد (Praca dos Tres Poderes) و همچنین پالاسیو دو پلاناتو (Palacio do Planalto) که محل کار رئیس جمهور برزیل است نیز در این نقطه واقع شده اند. هتل ها را می توان در دو مجموعه شمالی و جنوبی یافت که هر دو در فاسله تقریبا 6 کیلومتری ورزشگاه واقع شده اند.

ناتال (Natal)

شاید یکی از برجسته ترین ورزشگاه های فوتبال برای میزبانی مسابقات این دوره جام دنیای ورزشگاه جدید آرنا داس دوناس (Arena das Dunas) در شهر ناتال باشد، جایی که به سبب تلماسه های حیرت انگیز و فورو (Forro) که شامل موسیقی و پایکوبی برزیلی های ساکن شمال شرق می باشد به شهرت رسیده است. این شهر برزیلی که در شمال شرقی کشور قرار گرفته هواداران پرشور فوتبال را با آغوشی باز پذیرفته و از آنان با سواحل زیبا، آب های آبی دلفریب، برنامه های شبانگاهی مفرح و گشت و گذار در میان تلماسه ها پذیرایی مفصلی به عمل خواهد آورد. این شهر شاید با نشاط ترین شهر برزیل نباشد اما یک شهر آفتابی و امن است که مدخلی رو به ریوگرانده (Rio Grande Do Norte) شگفت انگیز محسوب می شود، منطقه ای با پاک ترین هوای روی زمین که بر اساس اطلاعات ناسا بعد از آنتراکتیکا یا جنوبگان رتبه دوم را از این نظر به خود اختصاص داده است.

درست در مجاورت ناتال ناحیه سرزنده و با روح پونتا نگرا (Ponta Negra) قرار گرفته، منزلگاه سواحل زیبا، رستوران های متعدد، فروشگاه، بار، هتل و البته مورو دو کاریکا (Morro do Careca) بلندترین تلماسه ماسه ای این ناحیه. ورزشگاه محل برگزاری مسابقات در منطقه ای نه چندان شناخته شده و در بخش جنوبی لاگوآ نووا (Lagoa Nova) قرار گرفته است. در همان اطراف تعدادی رستوران و کافه فوتبالی قرار گرفته که برای تماشاگران غذا و نوشیدنی خوب سرو می نمایند. 4 مسابقه در این ورزشگاه برگزار می شود:

فورتالیسا (Fortaleza)

با یک طراحی جدید و ظرفیتی بیش از 67.000 تماشاگر، ورزشگاه مدرن شهر فورتالیسا یعنی استادیو کاستیلائو (Estadio Castelao) هم اکنون به عنوان میزبان 6 بازی از مسابقات جام دنیای شناخته می شود و در کوشش است تا خاطره ای فراموش نشدنی در ذهن تماشاگران برجای گذارد. این بازی ها در این تاریخ ها و بین این تیم ها برگزار می شوند:

با دسترسی آسان روی سواحل بدیع و خوش منظره شمال شرقی برزیل، فورتالیسا این ابر شهر پراکنده با جمعیتی معادل دو میلیون نفر واقع شده است که تمامی شاخص های یک سفر پر از تفریح و سرگرمی را همزمان داراست. سواحل دلفریب، معماری کلنی نشین جذاب، فروشگاه های خوب و جوی سرزنده و شاد که به وفور در میان برزیلی ها دیده می شود.

سواحل اصلی شهرParia de Iracema و Meirales هستند که با مجموعه ای از هتل ها، فروشگاه و رستوران احاطه شده اند درحالی که Paria do future که پنج کیلومتر امتداد دارد منطقه ای بسیار زیبا و خوش منظره است که در حدود 8 کیلومتری خارج شهر قرار گرفته و با صفوف عظیمی از باراکاس (barracas) که منظور رستوران های محلی است پر شده است، جایی که گردشگران می توانند از غذاهای تازه دریایی و نوشیدنی های خنک لذت برده و با فرهنگ بومی آشناتر شوند. دیگر اماکن جذاب این ناحیه شامل سنترو (Centro) است که قدیمی ترین بخش شهر فورتالیسا به شمار می رود همچنین می توان منطقه سنترو دراگائو دو مار د آرته (Centro Deragao do Mar De Arte) که قلب فرهنگی و اجتماعی شهر است و پارک بوم شناختی زیبای کوکو (Coco) را برشمرد.

ورزشگاه کاستیلائو در بخش جنوبی شهر قرار گرفته و حدود 3.5 کیلومتر از فرودگاه و 10 کیلومتر از قلب فرهنگی شهر فاصله دارد. در مجموع در این شهر فرصتی برای خوردن غذاهای متنوع، بازپروری روح و استفاده از امکانات سرگرمی برای علاقمندان فراهم است، فرصتی که نباید از دست داد.

سالوادور

یکی از کلان شهرهای دنیا نوین سالوادور است، ویترینی از معماری زاغه نشین ها، غذاهای باهیائی لذیذ (باهیا یکی از 26 ایالت برزیل است) و فرهنگ آفریقایی. برزیلی رنگارنگ را در این شهر مشاهده خواهید کرد. این شهر در زمره زیباترین، با نشاط ترین و هیجان برانگیزترین شهرهای برزیل بوده و مقصدی شگفت انگیز برای فوتبال دوستان به حساب می آید، جایی که این ورزش پرطرفدار با موسیقی، سواحل و فرهنگ بومی در هم آمیخته و به تجربه ای کاملا متفاوت تبدیل شده است.

به صورتی ایده آل این شهر در حدود منطقه شهر باستانی پلورینهو (Pelourinho) که جزو فهرست میراث دنیای یونسکو است قرار گرفته. ورزشگاه بازسازی شده آرنا فونته نووا (Itaipava Arena Fonte Nova) با ظرفیت 55.000 نیمکت، به هواداران فوتبال یک زیبایی غیر معمول و نمایی خاص هدیه می نماید که هم رو به دریاچه ای خوش منظر دید داشته و هم نمایی از مناطق پست و فلاکت زده شهر را ارائه می نماید. بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار می شوند عمدتا اروپایی هستند و البته این بار نوبت به تیم ایران نیز رسیده است.

بیش از فوتبال، سالوادور طیف گسترده ای از فعالیت ها برای انجام دادن و مناظر زیبا برای دیدن را به فوتبال دوستان ارائه می نماید. گردشگران می توانند ضمن گردش با ماشین در خیابان های سنگ فرش شده این شهر از معماری افسونگرانه این ناحیه که بویژه در بخش مرکزی و تاریخی شهر جای دارد دیدن نمایند، همچنین می توان در بعضی از میادین به صورت زنده مراسم کاپوآره (Capoeira) را مشاهده کرد که در گذشته در خصوص بردگان برزیلی اجرا می شده و امروز به صورت مراسم نظامی توام با پایکوبی جلوه می نماید. شرکت در فستیوال های شورانگیز، بازدید از کلیساهای باشکوه و مجلل یا گردش در سواحل پورتو دا بارا (Porto da Barra) و لذت بردن از نور خورشید را هم می بایست به این فهرست افزود.

اما در خصوص فعالیت و تفریحات شب هنگام، سالوادور اشکال گوناگون موسیقی را ارائه می نماید که می توان برای لذت بردن از آنها بارها و کلوب های مورد نظر خود را انتخاب کرد. به علاوه ورزشگاه فونته نووا هم خود مجموعه ای رستوارن و صندلی کنسرت داشته و حتی یک موزه فوتبال و تعدادی فروشگاه جذاب هم در این ورزشگاه واقع شده اند.

در اینجا بخش نخست سفر ما به برزیل گرم از شور جام دنیای، به انتها رسید. در قسمت بعد 6 شهر دیگر که میزبانی بازی های این دوره را عهده دار هستند به حضورتان معرفی می کنیم. امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

منبع :زومیت

منبع: لست سکند

به "شهرهای میزبان جام جهانی 2014 برزیل (بخش 1)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای میزبان جام جهانی 2014 برزیل (بخش 1)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید