پارک ارم؛ جایی برای خوشگذرانی

به گزارش وبلاگ عکس، وقتی در اتوبان تهران -کرج در حال رانندگی هستیم، اگر حواس مان باشد، چرخ و فلک بزرگ پارک ارم را می بینیم. خیلی هایمان با این شهربازی خاطره داریم و یکبار هم که شده سوار چرخ وفلکش تا آن بالا رفته ایم و صدای جیغ مان در هوا بلند شده. حتما از دیدن تهران از آن بالا هم به وجد آمده ایم و از ته دل خندیده ایم؛ به خصوص در شب های بلند تابستان.

پارک ارم؛ جایی برای خوشگذرانی

پارک ارم کجاست؟

همان اول اتوبان تهران- کرج و وقتی هنوز ترافیک سنگین نشده، پارک ارم در گوشه ای از اتوبان جا خوش نموده، پارکی که سالهاست بخشی از هویت تهران است و وقتی بگویی ارم تصویر در ذهن مخاطب کامل نقش می بندد. برای رفتن به اینجا کسی به سختی نمی افتد، چون کافی ست چشم بچرخانیم و یکی از تابلوهای سبزرنگ شهربازی و پارک ارم را در کیلومتر 4 اتوبان ببینیم.

اینجا، جایی ست که در اواخر دوره پهلوی ها ساخته شده و اسمش به نام صاحبش خرم بوده؛ تا اینکه انقلاب فرا می رسد و خرم به ارم تغییر می نماید.

ارم، یک شهربازی مثل شهربازی های دیگر نیست. این مجموعه بخش های مختلفی دارد و به خاطر تنوع همین بخش ها هم هست که به کمتر کسی در آن بد می گذرد.

هیجان انگیزترین پارک های تفریحی تهران کجاست؟

اینجا، سه شهربازی به اسم لوناپارک دارد که در مجموع 74 دستگاه دارند. شهربازی یک و دو مخصوص بچه ها و نوجوان هاست. بچه هایی که دلشان کمی هیجان بخواهد می توانند تونل وحشت را امتحان نمایند یا وسایلی مثل سورتمه را. البته انتخاب دیگری هم برای بچه دارها هست؛ قلعه صورتی رنگ ارم که سرپوشیده است و 150 وسیله دارد.

بزرگترها چطور؟ شهربازی شماره سه جایی ست که صدای جیغ آن بیشتر از بقیه نقاط است و مخصوص تفریح بزرگترها. در این قسمت هیجان انگیزترین دستگاه ها را گذاشته اند. دستگاه هایی مثل ترن هوایی، تاب پرنده و آبشار که برخی ها گاهی دوبار امتحانش می نمایند و عده ای هم دیگر سمتش نمی روند.

باغ وحش ارم؛ از غرش شیر تا پرواز عقاب

ارم، فقط در شهربازی اش خلاصه نمی گردد. این مجموعه یک باغ وحش هم دارد؛ باغ وحشی که تازه کار نیست و شاید با اردوی مدرسه یکبار به آن آمده باشیم.

این باغ وحش تاریخ طولانی ای را از سر گذرانده. سفر ناصرالدین شاه به فرنگ و برگشتنش به ایران با تغییرات زیادی در داخل همراه بود. او دستور ساخت این باغ وحش را در دوشان تپه به سبک و سیاق باغ وحش های اروپایی داد. زمانی ببر مازندران هم مهمان اینجا بود، اما دوره انقراض ببر مازندران فرا رسید و حالا حیوان های دیگری جای قبلی ها را گرفته اند.

از دو شیر سنگی دم در که بگذریم، وارد باغ وحش می شویم. اینجا را طوری ساخته اند که قفس ها، همه در یک راسته اند و خوبی این موضوع این است که لازم نیست دور خودمان بچرخیم و از همان راهی که داخل شده ایم، می توانیم برگردیم.

بام لند، قطب گردشگری تهران کجاست؟

در باغ وحش ارم، 800 حیوان از 111 گونه مختلف زندگی می نمایند. از یکطرف صدای نعره شیر می آید و سر که به بچرخانیم طاووسی پرهایش را باز و بسته می نماید و ناگهان صدای شیپورمانند فیل به گوش می رسد. شامپانزه و میمون های بازیگوش و عقاب طلایی، مرغابی و اردک، ببر سیبری، کانگورو، فلامینگو، شتر و گورخر همگی اینجا گردهم آمده اند.

شاید تصورش را هم تا پیش از این نمی کردیم، ولی حیوان های باغ وحش فقط سبزی و هویج یا پفک نمی خورند. گفته می گردد در هفته گوشت 12 الاغ غذای حیوان های گوشت خوار این پارکند و اگر در روزهای زوج و از ساعت 9 تا 13 به اینجا بیاییم می توانیم غذا خوردن حیوان ها را هم ببینیم.

بازار عکس انداختن در این نقطه از تهران مثل خیلی از جاهای دیگر داغ است. یکی مار پیتون دور گردنش می اندازد، یکی سوار شتر می گردد، یکی توله شیرها را بغل می نماید و دیگری خرگوش ها را در آغوش می گیرد. لحظه طلایی، اما آن زمانی ست که میمونی جلو می آید یا طاووسی پرهایش را باز می نماید.

می توانیم حیوان ها را یک دل سیر تماشا کنیم یا به آنها غذا بدهیم و بعد هم راهی دریاچه مصنوعی ارم شویم، دریاچه ای که می توان در آن ماهیگیری و قایق سواری کرد.

برخلاف شهربازی که مناسب تفریح در شب است، باید صبح یا عصر را برای رفتن به باغ وحش ارم انتخاب کرد. چون مثل ما آدم ها که ظهرها معمولا خواب مان می گیرد، ظهرها بیشتر حیوان ها در حال چرتند و صبح و عصر قبراق و سرحال.

ورود شیر آسیایی

11 اردیبهشت 98، شیرآسیایی که به شیر ایرانی، شیر اورآسیایی و شیر هندی هم معروف است، وارد باغ وحش ارم شد و حال و هوایش را عوض کرد. اگر تا آن زمان اینجا سوت وکور بود، با آمدن این شیر جانی دوباره گرفت.

کامران که بعد از آمدنش به ایران، اسمش به هیرمان تغییر نموده، برای احیای نسل شیر ایرانی از باغ وحش بریستول بریتانیا به تهران آمده و با آمدن جفت ماده اش به اسم هیلدا، از باغ وحش دوبلین ایرلند این چرخه کامل شده. حالا بزرگترین باغ وحش تهران، در روز بازدیدنماینده های زیادی را به خود می بیند که برای دیدن هیرمان و هیلدا از نزدیک می آیند و با آنها عکس می اندازند.

کی به باغ وحش ارم برویم؟

نیمه اول سال از ساعت 9 و نیم تا 19 بعداظهر

پنجشنبه و آدینه از ساعت 10 صبح

نیمه دوم سال از ساعت 9 و نیم تا 17 بعدازظهر

پنجشنبه و آدینه از ساعت 10 صبح

این باغ وحش در روزهای تاسوعا و عاشورا و 21 رمضان تعطیل است.

منبع: اسنپ تریپ

به "پارک ارم؛ جایی برای خوشگذرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک ارم؛ جایی برای خوشگذرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید