به داد هنرمندان صنایع دستی برسید!

به گزارش وبلاگ عکس، با تعطیل شدن بسیاری مشاغل و اصناف برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در کشور، مسائل معیشتی و ترس از بیکار شدن هم به دغدغه های مردمی اضافه شده است. قشر بزرگ هنرمندان و صنعت گران صنایع دستی و به ویژه آنهایی که در روستاها مشغول به کار بودند نیز از این جمله اند که بیکاری آنها در این روزهای کرونایی برای بعضی از فعالان این حوزه دغدغه آفرین شده است.

به داد هنرمندان صنایع دستی برسید!

به همین دلیل حسین بختیاری، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در گفت وگو با وبلاگ عکس معتقد است که در شرایط فعلی تنها راه ممکن اعمال یاری های حمایتی است؛ یعنی تسهیلاتی که بتواند به عنوان راهکار مدبرانه عمل کند و نه اینکه مُسکنی داده گردد که دردهای بعدی را بیشتر کند؛ به عنوان مثال متولیان و دستگاه های مسئول نباید امکاناتی را در اختیار هنرمندان قرار بدهند و سپس با درصدی بازپرداخت بگیرند. این باعث می گردد که هنرمندان در آینده با چالش عظیم تری برای ادامه کارشان روبرو شوند.

او ادامه داد: در واقع باید تدبیر مسئولانه و عادلانه ای اتخاذ و بسته حمایتی برای هنرمندانی که واقعا آسیب دیده اند در نظر گرفته گردد. بسیاری از تولیدنمایندگان صنایع دستی احتیاجی به یاری های دولتی ندارند و به همین خاطر هم باید به کسانی توجه گردد که بیشتر احتیاج دارند؛ بنابراین اگر متولیان امور امکانات و بودجه ای دارند که کنار گذاشته اند و می خواهند برای پروژه ای هزینه نمایند باید این هزینه را الان برای هنرمندان مصرف نمایند.

بختیاری همچنین درباره احتمال راه اندازی بازار مجازی صنایع دستی، اعلام کرد: تصمیم خوبی است، ولی در شرایطی که فعلا مردم در کش و قوس تامین مایحتاج عمومی خودشان هستند، کسی صنایع دستی نمی خرد. الان شرایط بحرانی است و باید مدبرانه تصمیم بگیریم. پیشنهادم این است که هر چند مختصر، اما باید در شأن افراد به این هنرمندان یاری های اقتصادی گردد. به ویژه آن قشری که در روستا هستند و جزو قشر آسیب پذیر صنایع دستی محسوب می شوند. ما نیز به عنوان تشکل ها می توانیم به این جریان یاری و هنرمندان و کارگاه هایی که احتیاج به یاری دارند را شناسایی کنیم و اطلاعات را در اختیار متولیان امور در استان ها قرار دهیم.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی، اظهار کرد: برای انجام این امر باید در میان تصمیم گیران و متولیان اصلی همانند وزیر و معاونان انگیزه لازم وجود داشته باشد؛ حتی اگر ضروری است رئیس جمهور نیز باید به این مساله ورود کند. قشر میلیونی صنایع دستی ایران امروز در مضیقه و در فشار معیشتی قرار گرفته اند؛ قشری که بخش زیادی از آنها زنان هنرمندی هستند که سرپرستی خانواده را بر عهده دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "به داد هنرمندان صنایع دستی برسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به داد هنرمندان صنایع دستی برسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید