تاکید ابتکار بر لزوم حضور زنان در عرصه نمایندگی مجلس

به گزارش وبلاگ عکس، معاون رییس جمهور در امور زنان با تاکید بر اهمیت حضور زنان در انتخابات پیش رو به عنوان داوطلب نمایندگی مجلس گفت: اگر نسبت به آینده فرزندان خود و کشور احساس مسئولیت می کنیم باید در این عرصه حاضر شویم تا طبق فرموده امام راحل نااهلان سرکار نیایند.

تاکید ابتکار بر لزوم حضور زنان در عرصه نمایندگی مجلس

به گزارش وبلاگ عکس، دکتر معصومه ابتکار در نشست با بانوان منتخب استان مرکزی اعلام کرد: دولت برخاسته از رای مردم است و برگزاری هفته دولت در واقع توجه به حق رای و حضور مردم در معین سرنوشت خودشان و فرصتی برای مطالبه مردم و پاسخگویی دولت است.

وی با بیان اینکه پاسخگویی، شفافیت و وفای به عهد در حد توان، رویکرد دولت تدبیر و امید است، اضافه نمود: اعمال تحریم ها بعضی از تعاملات مالی را برای دولت غیرممکن نموده و دشمنان خواستار به زانو در آوردن مردم و از بین بردن دستاوردهای حاصل شده هستند تا کشور را از نظر اجتماعی، امنیتی و مالی به شرایط سختی بکشانند، باید با نگاه به آینده مقاومت کرد و با اتکا به خداوند و کوشش دولت و مردم پیش رفت، در این صورت حتما از این شرایط سخت عبور خواهیم کرد.

وی با اشاره به نقش کلیدی زنان اعلام کرد: زنان در بسیاری از مناسبت ها پیشران و در فعالیت های داوطلبانه، سمن ها، خیریه ها و تشکل ها در عرصه های مختلف پیشتاز هستند و این امر دغدغه مندی، انگیزه بالا و توانمندی زنان را نشان می دهد.

ابتکار توضیح داد: دولت رویکرد حمایت از نهادهای مدنی و سازمان های غیردولتی را به ویژه در حوزه زنان دنبال می نماید و از پروژه های همسو با معاونت امور زنان و خانواده استقبال می نماید. پروژه توان افزایی مجموعه تشکل های زنان و خانواده را دنبال می کنیم، بر این اساس نشست های منطقه ای در این راستا برگزار می گردد و نشست منطقه مرکزی کشور نیز به زودی برگزار می گردد و سازمان های مردم نهاد استان مرکزی می توانند در این نشست تخصصی شرکت نمایند. تاکنون 5 نشست برای بیش از 1500 تشکل برگزار شده است و هرچه بتوانیم در قالب نهادهای مدنی و جلب مشارکت مردم کار کنیم پیروز تر خواهیم بود.

ابتکار با اشاره به اجرای طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی در استان مرکزی در آسیب پذیرترین نقاط استان ویژه زنان سرپرست خانوار و در معرض آسیب در مناطق حاشیه ای که در واقع منجر به تدوین نقشه راه تاب آوری اجتماعی استان شد، بر لزوم توسعه و ادامه این طرح جهت کاهش آسیب ها تاکید نمود.

وی در مورد حمایت از فعالیت های مالی زنان گفت: سال گذشته 18 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی از محل صندوق توسعه ملی به تصویب رسید که به نظر می رسد تاکنون 9 هزار میلیارد تومان پرداخت شده است و در سال گذشته 41 درصد این اعتبارات به زنان روستایی تخصیص یافت که نشان از نقش رو به رشد و آینده ساز زنان در اقتصاد ملی دارد و همین روند را برای زنان تحصیل نموده پیش بینی می کنیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: طرح زنان سرپرست خانواده با تمرکز بر مشاغل خانگی با همکاری جهاد دانشگاهی در استان مرکزی در حال اجراست که مهارت های عمومی، تخصصی، مهارت های کسب و کار و زنجیره ارزش و چگونگی تامین مواد اولیه و بازاریابی را در آموزش ها دنبال می نماید که نتیجه آن باید به فراوری اشتغال برای زنان بینجامد. در کشور مشارکت 12 هزار زن در این طرح هدفگذاری شده است.

وی اضافه نمود: در حوزه اشتغال و کارآفرینی طرح کسب و کار من برای دختران جوان، سال گذشته اجرایی شد و انتظار داریم این طرح ادامه یابد. آمادگی لازم برای حمایت از این طرح ها نیز وجود دارد، همچنین با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استارت آپ ها و برنامه هایی مدنظر است و مشاغل خانگی را براساس اقتضائات روز و استفاده از خدمات عصر دیجیتال طراحی خواهیم کرد و در این راستا مذاکراتی با سازمان ملی استاندارد داشته ایم تا شاخص استانداردی برای این مشاغل نوین خانگی در نظر داشته باشند.

ابتکار با اشاره به ضرورت توجه به وضعیت ورزش دختران اعلام کرد: هر روز شاهد اخبار خوبی از ورزش قهرمانی دختران هستیم اما در کنار این موضوع ورزش همگانی و داخل مدارس نیز مدنظر است. یکی از اقدامات مهم در دولت دوازدهم هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش برای بازگشت دروس تربیت بدنی به دوره ابتدایی بود. حذف درس تربیت بدنی در این مقطع قابل پذیرش نبود و خوشبختانه این درس به دروس دروه ابتدایی بازگشت و سال گذشته 67 هزار مربی در این حوزه آموزش دیدند. در حال حاضر مناسب سازی فضای مدارس دخترانه مدنظر و مورد پیگیری است تا مسائل مربوط به اشرافیت مدارس مانع ورزش دختران نگردد.

وی با اشاره به لزوم توسعه فضاهای ورزشی و پارک بانوان و مشارکت مردم و بخش خصوصی در این راستا گفت: خانواده هدف جدی برنامه های مجموعه معاونت امور زنان و خانواده است، از طرفی در قالب همکاری با وزارت آموزش و پرورش در حوزه آموزش مهارت های زندگی و مهارت های ارتباطی بین نسلی و درون خانواده در حال فعالیت هستیم.

ابتکار با اشاره به اجرای طرح ملی گفت و گوی خانواده که طی 2 سال اخیر در حال اجراست، اضافه نمود: این طرح مسئله یابی مشارکتی در موضوع خانواده و آسیب ها، مهارت افزایی و برطرف اختلال ارتباطی را مورد هدف قرار داده است و در این راستا تشکل ها و فعالان اجتماعی نیز می توانند مشارکت داشته باشند همچنین می توانند نشست اختصاصی در امر گفت وگوی ملی خانواده در استان برگزار نمایند.

وی با اشاره به نگاه برنامه ای دولت به حوزه زنان گفت: سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده براساس شاخص های عدالت جنسیتی تدوین و ابلاغ شده است و در این راستا فقط دولت نمی تواند به تنهایی پیش رود بلکه باید مردم و فعالان در این راستا مشارکت داشته باشند.

ابتکار با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در سرانجام سال اعلام کرد: حضور زنان در انتخابات به عنوان کاندیدا بسیار مهم است. استان مرکزی سالهای گذشته دارای نماینده زن در مجلس بوده است اما در دوره دهم نماینده زن در مجلس نداشته است.

وی با بیان اینکه باید مشارکت جدی در انتخابات صورت بگیرد، گفت: اگر نسبت به آینده فرزندان خود و کشور احساس مسئولیت می کنیم باید در این عرصه حاضر شویم تا طبق فرموده امام راحل نااهلان سرکار نیایند. دلیل برای نقد و اشکال دریافت زیاد است اما در حال حاضر امید به آینده، وحدت و کوشش برای عبور از این مسائل بیش از هر زمانی احتیاج است و باید با اتکا به خداوند و وحدت کلمه پیش رفت.

به گزارش وبلاگ عکس، در این جلسه مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استان مرکزی با اشاره به فعالیت های سه گانه این دفتر در حوزه سیاست گذاری، راهنمایی و راهبری و نظارت و بازرسی، اقدامات انجام شده در این راستا را تبیین و تشریح کرد.

زهرا فرجی با اشاره به اجرای برنامه های عدالت جنسیتی اضافه نمود: استان مرکزی در اجرای سهم 30 درصدی زنان در پست های مدیریتی، استانی پیروز قلمداد می گردد به طوریکه از ابتدای ابلاغ این مصوبه تاکنون 129 بانو در پست های مدیریتی بکارگیری شدند همچنین توانمندسازی و ارتقای دانش فنی در بین بانوان استان و توسعه مشارکت بانوان نیز به انجام رسیده است.

در این جلسه رییس انجمن جامعه شناسی استان مرکزی نیز به اجرای طرح ملی گفت و گوی خانواده در استان اشاره و اعلام کرد: فاز دوم این طرح از تیرماه سال شروع شده است و مرحله اول فاز دوم تا 15 شهریورماه ادامه خواهد داشت.

مریم یارمحمدی توسکی اضافه نمود: رویکرد فاز دوم مسئله یابی مشارکتی خانواده مطلوب است که مخاطبان آن والدین و فرزندان مجرد هستند.

به گزارش وبلاگ عکس، در این جلسه نمایندگان دانشجویان، دانش آموزان، ورزشکاران، فعالان سیاسی، بانوان کارمند، فعالان مالی، سمن های اجتماعی و رییس شورای شهرستان تفرش نظرات و مطالبات خود را مطرح کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاکید ابتکار بر لزوم حضور زنان در عرصه نمایندگی مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید ابتکار بر لزوم حضور زنان در عرصه نمایندگی مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید