گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس دغدغه ها، انتظارات و مطالبات ما است ، تحقق ارتقای صنایع دستی در سال رونق فراوری با همکاری مجلس و سایر دستگاه ها

به گزارش وبلاگ عکس، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به قرائت گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس در باره عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تشریح عملکرد معاونت صنایع دستی پرداخت و گفت: گزارش مجلس، دغدغه ها، انتظارات و مطالبات ما است.

گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس دغدغه ها، انتظارات و مطالبات ما است ، تحقق ارتقای صنایع دستی در سال رونق فراوری با همکاری مجلس و سایر دستگاه ها

پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور، در مصاحبه با خبرنگار وبلاگ عکس با تشکر از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اصل 90 توضیح داد: آنالیز دقیق گزارش ارائه شده نشان می دهد، موارد مندرج کمیسیون اصل 90 در این گزارش در دو حوزه دسته بندی می شود، یکی درباره ضرورت هم افزایی دستگاه های مختلف اجرایی در حمایت از صنایع دستی و دیگری در مورد موارد قانونی مانند موضوع صنایع دستی و فرش که به صورت معین فرش یکی از بارزترین محصولات صنایع دستی کشور است.

وی درباره بخش دیگری از گزارش یادشده مبنی بر عدم حمایت کافی از صادرنمایندگان صنایع دستی و یا تاخیر در اعطای جوایز صادراتی گفت: مانند سایر صادرنمایندگان سبد صادرات غیر نفتی، صادرنمایندگان صنایع دستی هم مستثنی نبودند اما متاسفانه جوایز صادراتی به آن ها اعطا نشده است.

معاون صنایع دستی کشور در همین باره تاکید نمود: یکی از تقاضاهای ما این است که بودجه لازم برای تامین جوایز صادراتی صادرنمایندگان صنایع دستی در اختیار معاونت صنایع دستی قرار گیرد تا با مدیریت بتوانیم به موقع جوایز صادراتی این بخش از صادرنمایندگان را اعطا کنیم.

وی اضافه نمود: موضوع بعدی مطرح شده در گزارش به عزم و اراده همه دستگاه ها و سازمانهای متولی در حمایت از صنایع دستی و هم افزایی آنها باز می شود که می توانند از این هنر- صنعت به عنوان هنر ملی حمایت نمایند و این حمایت را نه مقطعی که همیشه در دستور کار قرار دهند، به عنوان مثال همکاری بیشتر بانک ها برای ارائه تسهیلات به این بخش و نیز استفاده از صنایع دستی به عنوان سبد جوایز غیرنقدی دستگاههای مختلف را می توان برشمرد.

معاون صنایع دستی کشور در ادامه به مورد دیگر مطرح شده در این گزارش اشاره نمود و گفت: درباره عدم معرفی صنایع دستی ایرانی به گردشگران با به کار گیری روش های نوین بازاریابی این مهم مستلزم هم افزایی با صدا و سیما به عنوان رسانه ملی و سایر دستگاه مانند وزارت امور خارجه است که می توانند در معرفی صنایع دستی ما را کمک نمایند، ضمن آن که تخصیص بودجه کافی برای ترویج این هنر ملی از مطالبات همیشگی بوده که هیچگاه محقق نشده است.

وی در عین حال به دغدغه کمیسیون اصل 90 برای جلوگیری از واردات صنایع دستی به کشور اشاره نمود و گفت: از سال گذشته واردات صنایع دستی خارجی از مبادی رسمی گمرکات ممنوع و قاچاق صنایع دستی در حد امکان کنترل شد.

محمودیان یکی از مهمترین فعالیت های حوزه تحت امرش را جلوگیری از ورود صنایع دستی قاچاق به کشور اظهار داشت و گفت: دستورالعملی در این خصوص تهیه و در نامه ای با امضای دکتر مونسان معاون محترم رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به 31 استان ابلاغ شد که در همین باره دو محموله بزرگ صنایع دستی قاچاق در سال 1397 کشف و ضبط شد.

وی ادامه داد: در رابطه با فقدان متولی با توجه به ماده قانون نظام صنفی؛ دستورالعمل صدور مجوز فروشگاه صنایع دستی با توجه به قانون حمایت از استادکاران و هنرمندان صنایع دستی در اولویت های معاونت قراردارد که پس از تصویب آیین نامه توسط دولت این موضوع عملیاتی خواهد شد.

محمودیان گفت: در حوزه برندسازی نیز از زمانی که موضوع تجاری سازی را در صنایع دستی آغاز کردیم، برندسازی، طراحی و بسته بندی صنایع دستی به طور معین در دستور کار سازمان نهاده شد و بسکمک از موارد یاد شده در طرح تجاری سازی صنایع دستی دیده شده است.

وی درباره عدم برگزاری نمایشگاه های ثابت و مناسب نیز گفت: ابتدای هر سال، جدول نمایشگاه های ملی و سراسری صنایع دستی را در پایتخت و استان ها معین و به صورت نظام مند در تهران و شهرستان ها برگزار می کنیم، علاوه بر این بازارچه های موقت صنایع دستی دایر شده است و در پی آن هستیم که بازارچه ها و نمایشگاه های صنایع دستی کشور را نیز افزایش دهیم.

محمودیان در ادامه به آمار بازارچه ها و نمایشگاه های صنایع دستی اشاره نمود و گفت: پارسال 30 نمایشگاه بین المللی، منطقه ای و سراسری برگزار و 5 بازارچه دائمی افتتاح کردیم علاوه بر این بازارچه های نوروزی و تابستانی به عنوان بازارچه های موقت و البته مهم فروش صنایع دستی در تابستان و نوروز تشکیل می شوند و در حال حاضر تعداد بازارچه های دائمی صنایع دستی در کشور 62 بازارچه است.

معاون صنایع دستی کشور در ادامه درباره رشته های مرتبط با صنایع دستی در دانشگاه ها نیز گفت: یکی از مزیت های کشور ما ارائه واحدهای درسی صنایع دستی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا سطوح دانشگاهی است که به اذعان اعضای شورای جهانی صنایع دستی، از شاخصه های ایران محسوب می شود که هم در حوزه آموزش صنایع دستی به صورت استاد - شاگردی و نیز در حوزه آموزش آکادمیک در سطح جهانی پیشتاز هستیم.

این مقام مسئول توضیح داد: در زمینه طرح تجاری سازی استفاده از صنایع دستی برای کاربرد در زندگی روزمره اقدامات خوبی اجرا شده و مدل خانه ایرانی ما نیز تائیدی بر این ادعا است؛ خانه ایرانی، خانه ای است که صفر تا صد به جز لوازم دیجیتال آن، از صنایع دستی در آن به کار رفته است.

محمودیان در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: درباره اقتصاد خلاق و دانش بنیان کردن صنایع دستی ارتباط خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برقرار کردیم که نتیجه آن راه اندازی استارت آپ های صنایع دستی فعال در این حوزه است. در سال 98 نیز ایجاد خانه های خلاق صنایع دستی را در دستور کار داریم تا در حوزه اقتصاد خلاق شاهد تأثیرگذاری صنایع دستی باشیم.

وی درباره اعطای درجه هنری به هنرمندان صنایع دستی گفت: متولی اصلی و قانونی این موضوع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و اگرچه معاونت صنایع دستی در جهت برطرف موانع اعطای درجه هنری به هنرمندان صنایع دستی با وزارت ارشاد همکاری خوبی داشته اما ضرورت تمرکز مأموریت ها و موضوعات تخصصی از مطالبات همیشگی ما است.

محمودیان همچنین گفت: در حوزه مقررات قانون کار درباره کارگاه های سنگ های قیمتی، طلا و جواهر نیز به طور معین تولی گری استخراج سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بر عهده وزارت صمت است ولی فرآوری در حوزه ما انجام می شود که پراکندگی حوزه های کاری و ساماندهی آن انتظارات معین معاونت صنایع دستی است و در همین چارچوب تشکیل شورای عالی گوهر در مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در دستورکار واقع شده است.

معاون صنایع دستی کشور با بیان این که کلیت ایرادات گزارش کمیسیون اصل 90 به مجموعه ما وارد نمی شود گفت: به عنوان مثال موضوع جدایی فرش دستباف از معاونت صنایع دستی سازمان میراث یا عدم پرداخت جوایز صادراتی که تاکنون به دیگر صادرنمایندگان غیر نفتی نیز پرداخت نشده است یا درباره برندسازی که ذینفعان آن فعالان بخش خصوصی هستند و دولت فقط بسترسازی می نماید و نیز جلوگیری از قاچاق صنایع دستی مواردی هستند که مستقیم به سازمان میراث باز نمیشود.

محمودیان اضافه نمود: موارد مطرح شده در گزارش کمیسیون اصل 90، دغدغه ها، انتظارات و جزو مطالبات ما بوده و همیشه در پی این مطالبات و انتظارات بوده و هستیم و خوشحالیم که نمایندگان مجلس صدای سازمان میراث شدند تا مطالبات به حق و درست صنایع دستی را بتوانیم اطلاع رسانی کنیم تا با اصلاح ساختارها زمینه ارتقای کمی و کیفی محصولات صنایع دستی را به ویژه در سال رونق فراوری، فراهم کنیم.

منبع: میراث آریا

به "گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس دغدغه ها، انتظارات و مطالبات ما است ، تحقق ارتقای صنایع دستی در سال رونق فراوری با همکاری مجلس و سایر دستگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس دغدغه ها، انتظارات و مطالبات ما است ، تحقق ارتقای صنایع دستی در سال رونق فراوری با همکاری مجلس و سایر دستگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید