روشن بودن کولر بر موتور ماشین و مصرف بنزین چه تاثیری دارد؟

به گزارش وبلاگ عکس، با فرارسیدن فصل گرما رانندگان برای فرار از تحفه تابستانی خورشید، دست به دامان کولر خودرو می شوند، اما نه همه آنها!

روشن بودن کولر بر موتور ماشین و مصرف بنزین چه تاثیری دارد؟

حتما توجه نموده اید که حتی در داغ ترین روزهای سال نیز رانندگانی پیدا می شوند، که با شیشه های باز حرکت می نمایند. این کار برای خنک شدن خوب است، اما به نظرتان چقدر تاثیر دارد؟

به آنهایی که کولر خودرویشان خراب است کاری نداریم، روی صحبت ما با آن دسته از کسانی است که به خاطر افزایش مصرف سوخت از کولر ماشین استفاده نمی نمایند. در این نوشته قصد داریم به دقت آنالیز کنیم که استفاده از کولر خودرو مالی تر است، یا باز کردن شیشه ها!

آیا روشن بودن کولر بر موتور ماشین تاثیر دارد؟

عده ای از رانندگان ادعا دارند، که با روشن کردن کولر خودرو نیروی ماشین شان نصف می گردد! این شکایات از صاحبان خودروهای مالی مثل پراید و آردی بیشتر شنیده می گردد. این موضوع که وقتی کولر روشن می گردد قسمتی از نیروی موتور صرف آن می گردد، درست است اما نه نصف آن!

کارشناسان خودروساز این مورد را آنالیز نموده اند و دریافته اند که به طور متوسط وقتی کولر خودرو روشن است، 4 تا 5 اسب بخار از قدرت موتور صرف آن می گردد. این همان دلیل تنبل تر شدن خودرو در زمان روشن بودن کولر است. این تنبل شدن خودرو اگر در سطح شهر یا جاده های هموار باشد، خطری برای موتور ندارد و نباید نگران آسیب دیدن موتور باشید. اگر قرار بود کولر، ماشین شما را خراب کند قطعا مهندسین سازنده چنین ریسکی را نمی کردند.

آیا کولر ماشین بنزین مصرف میکند؟

توجیه اصلی راننده هایی که کولر ماشین را روشن نمی نمایند، این است که با روشن کردن کولر ماشین، مصرف سوخت آن بیشتر می گردد. در اینکه با روشن شدن کولر فشار بیشتری به موتور می آید و باید سوخت بیشتری مصرف گردد شکی نیست. اما مقدار آن به اندازه ای نیست که از نظر مالی توجیه مناسبی باشد.

طبق آزمایشات انجام شده، زمانی که کولر خودرو روشن است، به ازای هر صد کیلومتر بین یک تا دو لیتر مصرف بنزین افزایش می یابد.

آیا استفاده از کولر برای ماشین ضرر دارد؟

پیشتر هم گفتیم اگر کولر برای ماشین ضرر داشت آن را در ساختار ماشین به کار میبردند. اما همینکه مقداری از قدرت موتور را میگیرد باعث شده تا این باور جا بیفتد که کولر برای ماشین ضرر دارد. در سربالایی های تند و زمانی که بار خودرو سنگین است، اگر متوجه شدید ماشین از لحاظ قدرت کم آورده بهتر است کولر را خاموش کنید.

اما با این وجود باز هم چندان خوشبین نباشید که با خاموش کردن کولر دیگر مسئله ای وجود ندارد! وقتی شیشه ها پایین هستند، فشار هوایی که به داخل خودرو راه می یابد، خودرو را سنگین می نماید و در جهت مخالف نیرو وارد می نماید. این موضوع باعث میگردد که موتور نیروی بیشتری برای به حرکت درآوردن خودرو صرف کند و همینطور مصرف سوخت افزایش پیدا میکند.

کارشناسان معتقدند در سرعت های بالا اگر شیشه های خودرو پایین باشد، می تواند تا 20 درصد مصرف سوخت را افزایش دهد. به نظر شما در چنین شرایطی استفاده از کولر خودرو به صرفه تر است یا شیشه باز؟

تاثیر درجه کولر بر مصرف بنزین چقدر است؟

با اینکه دریافتیم استفاده از کولر خودرو بهتر است تا باز کردن شیشه ها، اما هنوز این سوال باقیست که آیا درجه کولر هم روی مصرف بنزین تاثیر دارد؟

پاسخ مثبت است، کولر هر چه با سرعت بیشتری کار کند، احتیاج به قدرت بیشتری دارد. این یعنی درخواست توان بیشتر از موتور خودرو که در نهایت مصرف بیشتر سوخت را به همراه دارد.

بنابراین می توانید بدون ترس از خراب شدن خودرو یا مصرف بیش از حد سوخت با یک درجه متوسط از کولر خودرویتان بهره ببرید.

تاثیر کولر بر موتور پراید چقدر است؟

از آنجایی که رایج ترین خودرو در کشورمان پراید است بد نیست تاثیر کولر بر موتور پراید را آنالیز کنیم. در بند های بالاتر گفتیم که کارشناسان معتقدند که کولر خودرو 4 یا 5 اسب بخار از قدرت موتور را مصرف میکند، اما دقیقا یعنی چند درصد نیروی کل موتور؟

موتور پراید می تواند 63 اسب بخار نیرو فراوری کند حالا اگر مقداری که کولر مصرف می نماید را از این نیرو کم کنیم هنوز 58 اسب بخار نیرو باقی خواهد ماند تا بتوانید با خیال راحت رانندگی تان را بکنید.

و اما سلامتی تان چقدر ارزش دارد؟

گذشته از همه دلایل مالی چیزی که در درجه بالاتری از اهمیت قرار گرفته است، سلامتی سرنشینان خودرو است. زمانی که خودرویی در هوای داغ تابستان با شیشه های باز در حرکت است، بی شک باد داغی هم در داخل خودرو در جریان است، این باد نه تنها باعث خواب آلودگی راننده و سرنشینان می گردد که ممکن است این موضوع فاجعه بار هم باشد. بلکه ایجاد مسائل پوستی و گرما زدگی را نیز به همراه خواهد داشت.

در این نوشته به آنالیز همه جانبه استفاده از کولر خودرو کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که حتما در روزهای داغ از کولر بهره ببرید، آنهایی که خودروی قدیمی تر و ضعیف تر دارند، می توانند درجه کولر را پایین نگه دارند تا موتور خودرو کم نیاورد!

منبع: دنیای سفر

به "روشن بودن کولر بر موتور ماشین و مصرف بنزین چه تاثیری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشن بودن کولر بر موتور ماشین و مصرف بنزین چه تاثیری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید